Odrůdy

Ořešák

Apollo

Bohumil

Buchlov

Jupiter

Lake

Magdon

Mars

Saturn

Seifersdorfský

Sychrov

Victoria

Vilém


Líska

Barcelonská

Hallská obrovská

Lenka

Lombardská bílá

Webbova


Mandloň

Kando

Nikol

Sladkoplodá krajová

Vama

Zora


Skořápkaté ovoce

Ořešák vlašský - Juglans regia L.

Ořešák patří od čeledi Juglandacea – ořešákovitých. Původem pochází z Asie a jižní Evropy, na území ČR je pouze zdomácnělí. Ořešák je diploidní (2n=32), některé odrůdy a variety jsou samosprašné, jiné pak i cizosprašné. Je jednodomý, s květy jednopohlavními a anemofilními (větrosnubné), v některých případech vznikají plody i apomikticky. Plodem ořešáku je peckovice. Vrchní a střední část (exokarp a mezokarp) se nazývá rubina (zelené pukavé oplodí). Endokarp tvoří skořápku pecky - ořechu. Podle tloušťky skořápky a leštitelnosti se ořešák rozděluje na několik variet:

      Obsahové látky: energetická hodnota 28 220 kJ.kg-1, voda 49 g.kg-1, vláknina 27 g.kg-1, bílkoviny 184 g.kg-1, lipidy 603 g.kg-1, sacharidy 146 g.kg-1, vitamíny: kys. pantotenová 9,3 mg.kg-1, PP niacin 8,8 mg.kg-1, C- kys.askorbová 30 mg.kg-1, E-tokoferol 220 mg.kg-1, B1-thiamin 4,05 mg.kg-1, B6 - pyridoxin 6,77 mg.kg-1, minerální látky: K, S, Ca, Mg, P.

     Ořešák je náročný na teplotu, nejvhodnější jsou oblasti s teplotou v době vegetačního klidu neklesající pod -26 °C, v době rašení pak poškozují ořešák teploty pod -2°C. Průměrná roční teplota by měla dosahovat 8 -10 °C, (v době vegetace pak 16°C). Průměrný úhrn srážek by měl dosahovat 550 – 700 mm, hladina podzemní vody by neměla být výše jako 2 m. Pro produkční výsadby nejlépe vyhovují vinohradnické oblasti. Půdy mají být hlinité s dostatkem humusu a vápníku. Ořešák často namrzá, ale má vysokou regenerační schopnost.

     Podnože: jako podnože se používají semenáče ořechu vlašského, semenáče ořechu černého (Juglans nigra), a ořešáku popelavého (Juglans cinerea) a další.

     Pěstuje se ve tvaru polokmenu a čtvrtkmenu (v extenzivním ovocnářství i jako vysokokmen) ve sponu 8 – 10 x 6 – 7 m. K výsadbě je vhodné použít roubovanců, vysazují se již se zapěstovanou korunou nebo jako špičák. Roubované ořešáky nastupují do plodnosti 3.- 4. rokem, semenáče nejdříve 15. rokem. Na řez je ořešák nenáročný, výchovný řez není nezbytný. Výnos se pohybuje od 0,7 do  2  t/ha. Období plodnosti je 70-90 let, ekonomická životnost pak 80-100 let, dožívá se až 150 let.